zebra-baligi

Zebra Balıkları

Erkekler dişilere nazaran daha iridirler. Gelişmiş yüzgeçlere sahiptirler. Erkekler yaşlandıkça kafa hayata geçirmeye başlarlar.
Dişilerin karın kısmı hafifçe turuncumsu renktedir. Üreme dönemine girdiklerine bu renk daha da koyulaşır.

Su şartları, orta sertlik ve ph 7-8 arası idealdir. 23-26 aşama içinde su sıcaklıklarından hoşlanırlar.

Omnivordurlar (hem bitkisel hem de hayvansal besinler ile beslenebilen canlılar) yem ayırt etmezler.zebra-baligi

Üreme
Eş tutmuş zebralar öteki balıklardan ayrı durmaları ve gözden uzak bir bölgeyi korumaları ile dikkat çekeceklerdir. Yumurtlayacakları bölgeyi temizlerler ve bu zamanda dişinin karın kısmı koyu bir turuncu rengini alır. Yumurtalarını ve çıkan yavrularını çok iyi korurlar. Yavru almak istiyorsak eğer eşleri yanlız kalacakları bir akvaryuma almak en idealidir. Karma tanklarda hem yavrular büyüyemez öteki balıklara yem olurlar, hemde agresif olan eşler öteki balıklara ölüme kadar varan zararlar verebilirler.

Yumurtlama bittikten sonrasında yumurtalar şeffaf renktedir. Bozulan yumurtalar beyazlar ve mantarlaşır. Diğer sağlam yumurtalar 24-48 saat içinde koyulaşmaya ve kiremit rengini almaya başlarlar. Yaklaşık 50-55 saat sonrasında yumurtalar çatlar ve ilk kuyruk hareketleri görünür. Bu süreçten sonraki ilk 5-6 gün sonrasında yavrular özgür yüzmeye başlarlar. Bir kaç hafta artemia sonrasında eşlere verilen yemler toz haline getirilip verilebilir. Eşler yavrularına bakarlar sadece bir sonraki yumurtlama periyodu gelmeden adam ya da her ikisi yavrulardan ayrılmalıdır.

Yavrularıyla birlikte akvaryumun içinde gezinmeleri görkemli bir görüntü verir. Orta Amerikan karma akvaryumlarının neredeyse eğer olmazsa olmazlarıdır. Zebraları bir çoğumuz hırçın agresif bir o denli da katil görürüz. Aslında aslate öyle değildir, uygun dekor, güzel hacim ve uygun tank dostları olduğunda seyir zevki muhteşem bir karma olur.

Hobiye yeni başlayanlara şiddetle tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>