Vieja argentea (Mümüş Vieja)

Orta ABD Cichlidleri Vieja argentea (Mümüş Vieja)

Latince Adı: Vieja argentea

Coğrafik Dökeni: Usumacinta nehri havzası, batı Meksika.

Yaşam Alanı: Çamur tabanlı durgun sular.

Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul. Doğada ağırlıklı olarak otçul beslenen bir türdür, akvaryum ortamında yem mevzusunda oldukça seçicidir. Kaliteli granül yemlerle beslenmelidir, ilave olarak karides, midye ve balık benzer biçimde etli besinler verilebilir. Spirulina yada yosun içerikli bitkisel tablet ve pul yemler rejiminin önemli bir parçasını oluşturmalıdır.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Hürlerine Davranışı: Aşırı agresif

Yüzme Seviyesi: Her Seviyede

Cinsiyet Ayrımı: Kesin cinsiyet farkı zor olsa gerek. Erişkin balıklarda adam nispeten daha iri olur ve azcaıcık kafa yapabilir. Üst ve alt yüzgeçleri daha uzun ve ihtişamlıdır.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Bu türün üretilmesindeki ana güçlük çiftin aynı tankta yaşatılmasıdır! Eğer bu başarıya ulaşmışrsa çift kolaylıkla yumurta dökecektir. Çift yumurtlamak için çoğu zaman büyük bir kayayı seçer yada kimi zaman mağara içine yumurta bırakabilirler. Dişi ve adam birlikte yumurtalara bakarlar. Yumurta alanı temizlenir ve herhangi bir tortu yada öteki engeller kaldırılır. Yumurtlama alanı hazır olduktan sonrasında yumurtlama adım atar ve yumurtlama esnasında adam dişiye karşı agresif olabilir. Bu normaldir fakat adam dişiye aşırı şiddet uygularsa dişinin ayrılması daha iyi olacaktır. Yumurtalar 2-Üç gün içinde çatlar ve bundan 4 gün sonrasında özgür yüzüşe geçerler. Yavrular başlangıçta artemia ile beslenebilirler, yavrular büyüdükçe mikrokurt, yavru yemleri ve ezilmiş pul ve granül yemlerle beslenebilirler. Çift yavrulara muhteşem ebeveynlik yapar fakat eğer çift bir kez daha yumurtlamak için hazır olursa yavrulara karşı agresif olabilirler. Bu noktada yavruların ayrılması daha iyi olacaktır.

Sıcaklık: 26°C – 30°C

En Fazla Hüyüdüğü Boy: 30 santimetre.

En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre (bir çift için)

Su Sertliği: Orta – Sert

pH: 7.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: Ü

Genel Yorum: Akvaryumları kök ve kayalarla dekore edilmelidir. Akvaryumun dekorunu değiştirebildikleri için dekor malzemeleri sabitlenmelidir. Akvaryumda nebat de kullanılabilir fakat muhtemelen yerinden sökeceklerdir. Dşık seviyesi çok önemli değildir ve yemleri dağınık bir halde yedikleri için iyi bir filtrasyon sağlanmalıdır. Akvaryuma saklanma bölgeleri haricinde, geniş yüzme alanları da bırakılmalıdır. Özellikle kendi türüne karşı agresiftir. Kaya ve köklerden tüm balıklar için yeterince alan oluşturulabilirse, dayanıklı Orta ABD cichlidlerinin bulunmuş olduğu bir akvaryumda tutulması mümkündür (bunun garantisi yoktur). Kendilerinden ufak olan balıklara karşı tehlikeli olabilirler. Birbirine bağlı bir çift iyi bir halde bir arada yaşayabilir fakat adamın dişiye zarar vermemesine dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>