thorichthys_ellioti

Thorichthys ellioti

Orta ABD Cichlidleri Thorichthys ellioti

- 8- 9
Latince Adı: Thorichthys ellioti

Coğrafik Dökeni: Meksika: Rio Papaloapan dere sistemi.

Yaşam Alanı: Kumlu ve kayalık zemin üzerinde alt ve orta dere vadilerinde yaşarlar. Sakin ya da azca hareketli suları tercih ederler. Tabanda kum ve düşmüş yapraklar bulunabilir.

Beslenme Biçimi: Omnivor. Balık yavruları, böcekler, kabuklular, alg ve öteki sebzeler diyetin bir parçasıdır.

Davranış Biçimi: Orta aşama agresif

Kendi Hürlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Taban – Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilerden birazcık daha büyük olur. Yetişkin boyda erkekler daha renkli olurlar. Anal ve sırt yüzgeci uzantıları cinsiyet farkına yardımcı olabilir.

Üreme: Yumurta dizicidirler. Tek eşlidirler. Uzun süre yavru bakımı gözlenir. 7-9 santimetre uzunlukta cinsel olgunluğa ulaşırlar. Yumurtlamak için çoğu zaman eğimli bir yüzeyi tercih ederler. Üç günlük kuluçka süresinden sonrasında yavrular önceden açılmış bir çukura göç eder. Ü-4 gün sonrasında yavruların yumurta sarıları tükenince yavrular beslenmeye başlanabilir. Ebeveynler çoğu zaman 1-4 hafta süresince yavruları korurlar.

Sıcaklık: 25°C – 30°C

En Fazla Hüyüdüğü Boy: 14 santimetre.

En Az Akvaryum Hacmi: 75 litre (eş çift için)

Su Sertliği: Orta – Sert

pH: 7.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Ülkemizde yalnız meeki (ateşağız) türü malum geniş Torichthys cinsinin başka bir üyesi. Gerçek bir omnivordur. Diyette çeşitlilik sağlanmalıdır. Formu ve barışçıl doğası sebebiyle Güney ABD’daki toprak yiyenlere çok benzer. Boyutlarına karşın barışçıl balıklardır ve sert Orta Amerikan cichlidleriyle birlikte beslenmemelidir. Birden fazla ellioti çifti uygun boyuttaki bir tankta beslenebilir, peşinden net bir halde naturel davranışlarını gösterirler. Barışçıl olmalarına karşın karides ve salyangoz benzer biçimde omurgasızları avlayacaktır. Bitkili akvaryumlarda da sorunsuz bir halde beslenir. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya süregelen bir türdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>