Melek Balığı Üretimi

Melek Balığı Üretimi

Melek Balığı Üretimi için öncelikle eşleşmiş bir çift gerekiyor. Ü ay süresince 25 derecede durağan(durgun) bir ısıda ve su dengesi oturmuş bir akvaryumda olan 2 balığım eşleşti. 6 aylıktan büyük melekler üreyebilecek potansiyeldeler. Zaten devamlı birlikte gezmelerinden ve yanlarına başka bir melek balığını yaklaştırmamalarından eşleştiklerini anlamanız oldukça kolay. Bir süre sonrasında üreme tüplerinin çıktığını görmüş olacaksınız. Dişininki kalınca ve daha küt olurken; erkeğinki ince ve zor görülür durumda oluyor.

Hüpler çıktıktan sonrasında 2 meleği, 40 litrelik ayrı bir akvaryuma alarak; yumurtlamaları için eski bir cd kabının siyah kapağını akvaryuma yerleştirdim. Yüzeyi hem düz hem de hafifçe pürüzlü. Kimileri pimaş, koni, plastik boru benzer biçimde materyaller kullanıyor. Önemli materyalin düz ve çok hafifçe pürüzlü zemine haiz olmasıdır.

Zaten balıklar bu tip bir yüzey aradıkları için direkt olarak yumurtlayacakları yer tercihlerini koyduğunuz materyale nazaran yapıyorlar.

İlk 1-2 gün yavrulama akvaryumuna alışma süreci olarak geçiyor. Ondan sonrasında çoğu zaman saat 10:00 ve 18:00 arası yumurtladıklarını gözlemledim.

Dişi yumurtalarını cd kabına yapıştırdı. Erkek melek yapışan yumurtaların yanına giderek dölledi. Yumurtlama işlemi 1 saat kadar sürebilir.

İlk yumurtladıklarında yumurtalara kendileri bakabilecek mi diye gözlemledim. Ancak adam melek gaslımün önünde bir kaç yumurtayı yiyince 2 balığı da akvayumdan çıkartarak yapay bakım gerçekleştirdim. Tecrübesiz oldukları için bo şekilde yapmış oldukları söyleniyor fakat benim içim yumurtaların yenmesine el vermedi. Siz melekleri kendi adım atarına da bırakabilirsiniz.

Sağlıklı bir eşleşen çift her 15 günde bir yumurtluyor.

1. Yumurtlamada 50 yavru çıktı. Üç gün sonrasında hepsi öldü.

2. Yumurtlamada hiç yavru çıkmadı. Hüm yumurtalar beyazlaştı.

Ü. Yumurtlama ise 300 kadar yumurta açıldı. Tamamına yakını yüzmeye başladı.

Yani derhal moralinizi bozmayın ilk yumurtlamalar sorunlı olabiliyor.

Yumurtaların derhal Ü-4 santimetre yakınına bir hava hortumu yerleştirerek yumurtaların oksijen almasını sağlamış oldum. Normalde anne melek yüzgeçleriyle havalandırıyor. Biz yapay olarak bo şekilde bir işlem yapıyoruz.

Sıcaklık durağan(durgun) 27 derecede kaldı. 24-26 derecede yumurtadan çıkma yavaşlarken, 28-29 derecede hızlanıyor. 1-2 gün fark edebiliyor.

Ph 6-9 içinde olması çok sıkıntı yaratmıyor. Yaptığım ölçümlerde 7.8 ph ‘ta yavruları yumurtadan çıkartma ve yaşatmada sorunla karşılaşmadım. Bu değerlerin altında yada üstünde mantarlaşma ve yavru ölümleri olacaktır.

Yumurtalarda mantarlaşma olmaması için, suya epey metilen mavisi döktüm. Yavruların yüzmeye başlayacağı 7. güne kadar her gün %10 su değişimleriyle sudaki metilen mavisi oranını iyice azalttım.

Yumurtaların gelişmesi şu şekilde :

Gün 0:  Yumurtalar şeffaf renkte.
Gün 1:  Döllenmemiş yumurtalar beyaz renkte oluyor.
Gün 2:  Beyazlaşan yumurta sayısı artıyor. İlk kuyruklar yumurtaların içinden gözle seçilebilir durumda.
Gün Ü:  Yumurtalar hala yapışık durumda. Ancak kuyruklar dışarı çıkmaya başlıyor.
Gün 4:  Gözler oluşmaya başlıyor. Yumurtalar hala yapışık.
Gün 5:  Gözler büyümeye yumurta keseleri küçülmeye başlıyor. Hala yapışıklar.
Gün 6:  Öncü yavrular yüzmeye başlıyor. Yapıştıkları yerden dibe düşüyorlar. Hepsi kuyruk sallıyor.
Gün 7:  Hüm yavrular yüzüyor.

Tavsiye edilen, yumurtadan yeni çıkmış artemia yavrularını yem olarak kullanmak. Ancak ben o denli uğraşamadığımdan. Yumurta sarısı ile besledim.

Bir tavuk yumurtasını haşladım. Sarısının çok ufak ( 1/1o, 1/20 ) kısmını ezip sulandırdım. Ve ( burası önemli ) suyunun en üstte kalan kısmından 1-2 damla yavruların bulunmuş olduğu yere damlattım. Yiyemezler diye düşünmeyin . Çoğunu yemiyorlar esasen ve yemedikleri kısım suyu bozuyor. Çok azca verelim. Bulup yiyeceklerdir. Gün içinde bu şekilde Ü-4 yemleme kafi oluyor.

Kalan yumurta sarısını buzdolabında sakladım. Üç gün süresince kullandım. Üç günün ardında decapsuled artemia ve cyclops eeze vermeye başladım. Bunlar çok ufak parçalı yemler. Yutabiliyorlar.

Yumurta sarısı su değerlerini bozmuş olduğu için, günlük %10 su değişimi yapmış oldum. Hava hortumu ile yavaşça su çekip ilave ederek sıkıntı olmadı. İlk 15 günü atlattılarsa artık sıkıntı yok anlama gelir. Normal yemlerle de besleyebilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>