leleupi

Leleupi Üretimi

Çift oluşturmak için en ideal yöntem aslında Brichardi’lerde olduğu gibi yavrudan çok adet edinip ileride eş yada koloni düzenini kurmalarını beklemek olmalıdır.Cinsel olgunluğa erişmeleri 1,5 yaşına yaklaşmaları ile başlar.Bu dönemden sonra dişiler kendilerine en uygun yumurta yapacağı alanı belirler ve o bölgeyi erkeğin kontrolünde yer edinir. Dişi yumurta dizimini tamamlaması ile yumurtalarını koruma görevini yapmaya başlar.Leleupi yumurtaları oldukça ufak olduğundan canlanma aşamasını izlemek oldukça güç olmakta.Yumurta diziminden sonra canlanmaları kısa sayılabilecek bir süre olduğundan birden karşınıza ortalıkta yüzen minicik yavrular görebilirsiniz. Bazı zamanlarda dişi yuvayı terk edebilir ve yumurtalar için tehlike sinyalleri o zaman çalmaya başlar.Akvaryumda bulunan diğer türler şayet yumurtalar kırılıp yavrular yüzer konuma geldiyse,yuvadan ayrılan yavruyu gördüklerinde üzücü sonuç meydana gelebilir.Bu yüzden yavruların barınacağı alan olan ve sadece ince uzun bir yapıya sahip olan annelerinin girebileceği bir delikli küp önemini burada çok daha fazla hissettirir. Bu gibi tehlikeli durumdan kurtarmak ve yavruların keseli durumda olabileceği ihtimali ile mantar olmaması için en ideal yöntem akvaryum içine dışarıdan etkilenmeyecek (plastik) ama su devir daiminin hissedileceği (yan kısımları ufak,bol miktarda delikli) bir yavruluk yerleştirip küpün içine hava taşı ile hafif miktarda hava vermek olacaktır.BU uygulamayı yumurta olduğuna emin olduğunuz veya yumurtaları gördüğünüz zaman da yapmanız olumlu sonuç verecektir.

Leleupi Bakım ve Üremesi Tanganyika gölünün bu renkli balığı,birey olarak akvaryumunuzun en şirin türlerinden biri olacaktır.Genel olarak Tanganyika türlerinde rastlanamayan renk canlılığı bu türde oldukça belirgin olarak karşımıza çıkmakta.Ülkemizde bir çok hobicinin renklerine hayran kaldığı bu tür genel olarak limon ve portakal renkleri ile adlandırılıyor. Leleupiler aslında diğer türlere uyumlu görünseler de kendi aralarında oldukça agrasif bir balıktır. Akvaryumunuzda erkek fazlalığı bulunuyorsa bu tür için kayalık ve mağara tipi yapıları elinizden geldiğince fazla oluşturmalısınız. Tek eşli olarak lanse edilse de erkek koloni düzeni kurup 2-3 dişi ile eş tutabiliyor. Baskın erkek,akvaryumunuzda bulunan diğer türlere aldırmadan kendi türündeki diğer erkeklere meydanı dar edebilir. Leleupiler beslenme özellikleri bakımından protein ağırlıklı bir yapıya sahiptirler.Canlı artemia ve su piresi takviyesi ile canlı renklerini ve hastalıklara karşı dirençlerini artırabilirsiniz.Kuru yem olarak iri taneli yem yerine ince ve uzunlamasına olan ufak ağızlarına uygun olan ufak boy kuru yemler beslenmelerini daha da kolaylaştıracaktır. Leleupi çiftleri akvaryumda yumurta dökecek yere ihtiyaç duyarlar.Frontosa,Leptosoma,Troheus gibi açık alanda ağızda yumurta yapan türler gibi çiftleşmeleri olmadığı için yumurta dizimini yapacakları genelde oyuk yada kaya diplerini tercih ederler.Akvaryum ortamında sizler bunu ufak testilere,sadece Leleupilerin girebileceği boyda delik açarak yapabilirsiniz.Karma akvaryumlarda bazı zamanlarda Calvusların kabuklarını sahiplenmeye çalışabilirler ama Calvus buna izin vermediğinden bu şekildeki yapılar en güvenilir yumurtlama alanı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>