japon-baligi-1

Japon Balıkları

Çoğu akvaristin akvaryuma başlangıcı bu sempatik canlılarla olmuştur. Anavatanı Asya’dır. Diğer ülkelerde “Chines Gold Fish” olarak bilinir. Ülkemizde ise “Japon balığı” olarak adlandırılır. Hem etçil hem otçul şekilde beslenebilirler. Kendi türlerine ve öteki türlere davranış biçimleri barışçıldır.

Japon balıkları için balık başına 10 litre su düşmeli ve Japon beslenecek olan akvaryum minimum 100 litre olmalıdır. Japon akvaryumlarının hacmi ne kadar büyük olursa balıkların gelişimi o denli hızlı olur ve hacim olarak o denli gelişim gösterirler. Japon balıkları derin akvaryumlardan hoşlanırlar. Akvaryum ne kadar derin olursa o denli rahat hareket ederler.

Japon balıkları çok obur balıklardır. Ne kadar yem atarsanız bölgeler ve akvaryumu o denli çok kirletirler. Bunun için Japon balıklarını günde iki kez yemlemelisiniz ve tertipli olarak filtreleme ve dip temizliği yapmalısınız. Japon balıkları devamlı protein ağırlıklı beslenirlerse, kabızlık, yağlanma ve kısırlık problemi yaşarlar. Bu problemlerı yaşamamanız için haftada bir kaç kez bitkisel olarak da beslemelisiniz. Japon balıklarınızı bitkisel besleyebilmek için, haşlanmış ıspanak , kabak yada bezelye önerilir. Bunlar içinde en fazla tercih edilen haşlanmış ıspanaktır. Ispanağı direk suda haşlamak yerine üzerine sıcak su dökerek haşlamanız Japon balıklarınız için daha sağlıklı olacaktır. Bunun sebebi; ıspanağın haşlanarak gıda değerlerini kaybetmesini engellenmesidir. Bu sayede balıklarınız verdiğiniz haşlanmış ıspanaktan tam olarak gıda değerlerini alacaktır.

Japon balıkları beslenme ve su değerleri açısından öteki balık türlerinden değişikdır. Bunun için akvaryumda tek olarak bakılması daha iyidir. Eğer başka türlerle yaşatmak istiyorsanız en uyumlu balık türleri pangasyus, cüce vatoz ve çöpçü türlerdir. Bitki olarak da Japon balıkları için önerilecek birkaç tür vardır. Bunlar anubias, saz, amazon türleridir. Bu bitkileri seçmemizin sebebi, kalınca yapraklı oluşlarıdır. İnce yapraklı nebat türlerine Japon balıklarınız zarar verecektir. Bunun için Japon balığı akvaryumlarında ince yapraklı bitkiler kullanılmamasına dikkat edilir. Akvaryumda kullanılacak sivri kenarlı kayalar, mercanlar, kırık testi v.b akvaryum aksesuarları vücutlarına zarar verir, bunun için bulunmuş olduğu akvaryumda bu tür takıların olmaması uygun olur. Kum zeminler Japon balıkları için uygundur. Taban malzemesi midye kırığı ve iri taneli kum olabilir. Akvaryumun güneş görmesi Japon balıkları için çok önemlidir. Özellikle yavru Japon balıklarının gelişimi ve renklenmeleri için çok gereklidir. Anaç boya gelmiş Japon balıkları ise akvaryumda güneşten oluşan yosunlardan beslenerek bağışıklık sistemlerini geliştirirler.

Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da, akvaryumlarda ısıtıcı bulunması iyi olacaktır. Isıtıcının aslolan görevi ısıyı durağan(durgun) tutarak balıkların bağışıklık kazanıp derhal hasta olmamalarıdır. Bunun için ufak bir ısıtıcı japon balıklarınız için kafi olacaktır.

JAPON BALIKLARINDA CİNSİYET AYRIMI VE ÜREME

Japon balıklarının cinsiyetini idrak etmek için bazı yöntemler vardır. Dişi Japon balıklarının anal açıklığı, adam Japon balıklarına gore birazcık daha aşağı bölgededir. Bunun sebebi de, çiftleşme esnasında dişilerin anal açıklığından dökülen yumurtaların anal yüzgece yapışmasını önlemektir. Erkek Japon balıklarında ise anal açıklık, anal yüzgece yakın olup, çiftleşme esnasında anal yüzgeç yardımıyla spermi yumurtaların üzerine daha rahat bir halde dağıtmayı sağlamaktır. Bu şekilde dişi yada adam bulunduğunu anlamanız için balığınızın 10-11 santimetre boya gelmiş olması gerekmektedir.. Japon balıklarında çiftleşme adam balığın dişiyi kovalamasıyla gerçekleşir. Kovalama esnasında dişinin döktüğü yumurtaları bu şekilde döller ve dişinin yumurta dökmesini sağlar.

kvaryumda dışardan müdahale etmeden yavru almak için, çiftleşme gerçekleştikten sonrasında anaç balıklar akvaryumdan alınması gerekir. Aksi halde anaç Japonlar kendi yumurtalarını bölgeler. Daha verimli döllenmeyi sağlamak için akvaryumun içine, adamların dişileri sıkıştırması ve arkasından vurarak yumurtaları daha iyi döllemesini sağlamak için çuval biçimı malzemeler konulabilir. Erkek Japon balığı çiftleşme dönemlerinde dişiyi kovalayacağı için, bu biçim çuval benzeri malzemeler dişinin kaçmasını engeller ve adam daha rahat bir halde dişinin arkasından vurarak yumurtaların dökülmesini sağlar. Bu sayede daha verimli bir döllenme olur.

Japon balıklarından en sağlıklı halde üretilmesi, sağılma işlemi yapılarak elde edilir. Öncelikle üreme boyuna ve yaşına gelmiş adam balık sağılır. Dişinin yumurtalarını iyi bir halde döllenmesi için birden fazla adam kullanılmasında yarar vardır. Bu sayede döllenen yumurta sayısı artar. Düçük bir kaba önce adam balıklar sağılır. Balığa zarar vermeden yavaşça karın kısmına bastırılarak sağma işlemi gerçekleştirir. Daha sonrasında dişi balık da aynı şekilde sağılarak yumurtalarını dökmesine yardımcı olunur.
Bir kap içine sağdığınız yumurtalar ve sperm bir kuş tüyü ile karıştırılır. Döllenmiş yumurtaların içine ufak bir hava taşı atılarak yumurtaların havalanması sağlanır. Japon balıklarının üremesi için balıklara belli bir kondüsyon kazanmıştırrmak gerekir. Bunu canlı yem (tübifex) vererek ve akvaryumun ısısını 22-23 dereceye sabitleyerek sağlayabiliriz. Japon balıkları için en ideal üreme sıcaklığı 22 derecedir. Belli yaşa gelmiş, anaç boya ulaşan dişi Japon balıkları 5000’e yakın yumurta dökebilir. Sağlıklı döllenen yumurtalar bigün içinde siyahlaşır. Bunun sebebi yavruların yumurta içinde oluşmaya başlamasıdır. Yumurtalar üç gün içinde çatlar ve yavru çıkar. Yavrular yumurtadan çok ufak bir halde çıkar. Çıkan yavruların yaşatılmasının zor olduğu söylensede aslına bakarsak çok kolaydır. İlk zamanlar haşlanmış yumurtanın sarısı verilerek bakılır. Artemia yiyebilecek boya gelene kadar bu şekilde beslenebilirler. Yumurta sarısının yavru sayısına kafi gelecek kadar verilmesi gerekir. Fakat haşlanmış yumurta suyu çok çabuk bozabildiği için, suyun hergün %50 değiştirilmesi gerekir. Japon balıklarının kayıpsız bir halde büyütülmesi için boylanması gerekir. Bu uygulamanın amacı, ufak kalan yavruların, gelişimi hızlı olan yavrular tarafınca yenmemesini sağlamaktır. Düçük kalanların yumurta sarısıyla beslenmeye devam etmesi gerekmektedir. Yavruların sağlıklı bir halde renklenmesi ve gelişimlerinin hızlı olması için güneş ışığı görmeleri önemlidir. Güneş ışığı görmeyen yavru Japon balıklarının çoğu renksiz kalır. Renkleri ve gelişimleri için güneş, Japon balıkları için çok büyük bir değerdir. japon-baligi-1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>