Chilatherina fasciata

Gökkuşakları Chilatherina fasciata

Latince Adı: Chilatherina fasciata

Coğrafik Kökeni: Kuzey Yeni Gine, Sermowai nehri

Yaşam Alanı: Yavaş akan berrak nehirler ve göller

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Tüm seviyeler

Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin sırt bölümündeki renk parlak bronz tonundayken, orta yan çizgileri grimsi beyazdır. Üreme dönemlerinde, erkeklerin üst ve alt yüzgeçleri ile kuyruk bölümleri cilalı bakır rengine bürünür. Aynı boydaki dişiler, vücut yüksekliği bakımından erkeklerden daha kısadır. Üreme dönemlerinde, dişilerin üst bölüm rengi, menekşe mavisini andırır. Solungaç kapakları da bariz bir şekilde zeytin sarısı rengine bürünür.

Üreme: Yeterince iyi beslenmiş bir dişi bir erkek, iyice bitkilendirilmiş ve moss koyulmuş bir üretim tankına alınır. Akşam yapılan işlemi takip eden günün sabahı yumurtlama görülür. Yumurtlama bittikten sonra çift üretim tankından çıkarılmalıdır.

Sıcaklık: 27°C – 32°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 12 cm, dişiler 10 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 80 litre

Su Sertliği: 9 – 19 °dH (Orta – Sert)

pH: 6.2 – 8.1

Genel Yorum: Özellikle nehirlerin güneş ışığından çok faydalanan bölümlerinde yüzmeyi tercih ederler. Esas renklerini sadece güneş ışığında gösterirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>