betta-3

Betta Balıkları

ANATOMİSİ ve YASAM KOSULLARI:

Anavatanları Tayland, Kamboçya benzer biçimde Güney Asya’dır. Bunun için bir öteki adı ” Siyam (Tayland’ın eski adı) dövüşçü balığı”dır. Bettalar gözle zor görülür şekilde doğarlar. En fazla da 6-7 santimetre’e kadar büyür ler. En fazla 4-5 yıl yaşarlar. Cinsiyetlerini ayırmak son aşama kolaydır. Dişilerin kuyrukları kısa ve azca renkli, şovşsiz; adamların kurukları uzun, çok renkli ve şovşlidir.

Bettaların naturel yaşam alanları pirinç tarlalarıdır. Bu tarlalarda su sığ ve akıntısızdır. Onun için bettamızın akvaryumu çok derin ve suyu da hareketli olmamalıdır. Yükselik 15-20 santimetre olmalı. Suyun sıcaklığı 25-26 aşama olmalıdır. İç filtre olmamalıdır. Takmak istersek pipo filtre takabiliriz. Kesinlikle öteki balıklarda kullanılan ve ileriye doğru su pompalayan iç filtrelerden kullanmayın. Çünkü bettalar kuyruklarından dolayı iyi yüzücü değillerdir. Bu akıntıya devamlı karşı koyamaz. Havalandırmaya gereksinimları yoktur. Çünkü dahil oldukları “labirentliler” grubunun özelliği, labirent isminde olan organlarıyla suyun dışındaki havayı kullanabilmeleridir. Bazı kaynaklar onların zorunlu kaldıklarında doğrusu suda oksijen kalmadığında labirent organını kullandıklarını yazar sadece benim gözlemim o ki suda erimiş oksijen olduğunda bile gene dışarıdan nefes almaya devam ediyorlar. Anlaşılan o ki bu onları hiç de rahatsız etmiyor. Ancak şunu bilmelisiniz labirent organları ıslak olmadan asla dışarıdan nefes alma işlemini yerini getiremez. Onun için sudan dışarıya çıkarılmamalardır. betta-1 betta-2 betta-3Bettaların yaşam alanları yemyeşildir. Onun için siz de akvaryumlarını yeşillendirin. Bitki almaya olanakınız yoksa bir yerde pirinç çimlendirip akvaryumunuza dikin. Gayet de güzel olur.

Bettaların en malum özelliği erkeklerinin ölümüne kavga etmeleridir. (Bazı yerlerde köpek dövüşü yapıldığı benzer biçimde Tayland’da betta dövüşü yapılır.) Bunun sonucunda asla iki adam aynı akvaryuma konulamaz. Ancak akvaryum oldukça büyük ve saklanabilecek kayalık alanlar, bitkili bölümler var ise kural dışı oluşturabilir. Lakin siz gene de bo şekilde bir şeye gerek duymayın. Bettalar dişilerini de öldürebilmektedirler. Dişiyi çiftleşmek için çok zorlar, hırpalar ve bunun sonucunda dişiniz ölebilir. Onun için dişi ile adam de ayrı akvaryumlarda durmalı. Ancak birden fazla dişi aynı akvaryumda tutulabilir. Ayrıntıya üreme kısmınde gireceğiz. Bettalar tek başına beslenmelidir. Başka bir tür balık konursa akvaryuma, bettaların kuyruklarını vurması kaçınılmazdır.

Bettaların doğada yaşayanları aslına bakarsak bizdekiler kadar renkli değillerdir. İnsanoğlu doğadaki azca bir rengi seçme yöntemiyle çok renkli olan dişi ile erkeği çiftleştirip yavrulardan yeniden en fazla renkli olanları çiftleştirerek yeniden en renkli olanları çiftleştirerek bugüne getirmiştir.
Bettaların en sık yakalandıkları hastalıklar beyaz benek ve kuruk erimesidir. Onun için su değişiminde su sıcaklıklarının aynı olmasına ve suyu balığımızın üstüne değil de onun bulunmuş olduğu köşenin tersine yavaş yavaş dökmemiz gerekir. Birden dökerseniz beyaz benek olabilir. Beyaz benekle karşılaşmış olduğunızda metilen mavisi kullanabilirsiniz. Kuyruk erimesiyle karşılaşırsanız Sera Omnipur sorununuzu çözecektir. Bettalar yumuşak suları severler. Onun için suyumuzu sertleştirecek kum ve taşlardan sakınmamız gerekir. Bettaların naturel ortamlarına sık sık çevredeki ağaçların yaprakları düşer ve suya içindeki maddeleri salar. Bu da bettalar ve öteki balıklar için çok faydalı bir şeydir. Antibakteriyel olan tanen salınması benzer biçimde. Onun için siz de böyle bir durum yapabilirsiniz. En çok kullanılan yaprak “catappa yaprağıdır.” İthal edilir. Hürkiye’de yetişmez. Ben ona para vermem/veremem derseniz hiç mesele değil kendiliğinden yere düşmüş, koparılmamış bir üzüm yaprağı, meşe yaprağı, ceviz yaprağı, çay yaprağı da aynı vazifeyi görür. Özel olarak bir şey yapmanıza gerek yok. Yaprağı direk olarak suya atın. Suyun rengini azca bir şey değiştirebilir. Sorun yok. Bettalar bu biçim suları sever.

BESLENMELERİ:

Bettalar kesinlikele etçil balıklardır. Etçil yemlerle beslemek gerekir. Çünkü doğada çoğunlukla sinek avlayarak yaşarlar. (Asla düzgüsel kara sinek vermeyin. Onlar mikrop yuvasıdır.) Ancak otçul yemlere de hayır demezler. Kesinlikle yem seçmezler. Ancak balığınızın canlı ve şovşli olmasını istiyorsanız kesinlikle canlı yem vermelisiniz. Canlı yemi sık sık verirseniz gelişimine ve şovşine inamazsınız. Aşağıdaki linkte bettalarınıza yazları sık sık verebileceğiniz bir canlı yem alternatifi olan meyve sinekleri anlatılmıştır.

Diğer canlı yem altarnatiflerimiz artemya, su piresi, sivrisinek ve larvası, evimizdeki bakliyatlardan çıkan kurtlar olabilir. Sürekli kuru yem vermek balığınızda sindirim problemleri çıkaracaktır. Onun için haftada bir tam gün yeşillik verin. Ev yapımı yem hazırlarsanız devamlı hazırlama derdinden kurtulursunuz.

Mutlaka kaliteli yemlerle besleyin. 10 gramlık 2-Ü çeşit yem aldınız mı size aylarca yeter. 2-Ü çeşit yem de 10 lira yöreı meblağ. Aşağıdaki yemleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Asla 5-10 gramdan fazlasını almayın. Yavruları günde 4-5-6 kere besleyebilirsiniz sadece yetişkinleri günde 2-Ü kere besleyin ve kendi yemlerinden 2-Ü tane vermeniz yeter. 1 milimlik yemlerden de bir tane vermeniz yeter.

ÜREME

Bettaların üretilmesi son aşama kolaydır. Üreme dönemine gelmiş dişi ve adam balığı aynı akvaryuma koymanız yeterlidir. Ancak heralde bununla bitmiyor işimiz. Çünkü bazı yapmamız ve yapmamamız ihtiyaç duyulan şeyler var. Bunlar, problemlerın çıkmasını engeller yada çıkan problemlerı ortadan kaldırır. Bir kere dişi hazır olmadan kesinlikle erkekle aynı akvaryuma konulmamalıdır. Dişinin hazır bulunduğunu karnının şişmesinden anlayabiliriz. (Makalenin başındaki dişi betta fotoğrafında görüldüğü benzer biçimde.) Erkeğimiz daima çiftleşmeye hazırdır. Onun için aslolan dişimizin hazır olmasıdır. Dişiyi ayrı akvaryumda ciddi bir kondüsyon kazanmıştırrmamız gerekiyor. Yoksa istenilen verim alınamaz. Kondüsyon da sadece canlı yemlerle kazanmıştırrılır. Bu sebepten özellikle dişi sık sık canlı yemle beslenmelidir. Dişimiz hazır olduğuna inanılmış olduğumız vakit da direk olarak birleştirilmez erkekle. Erkeğin bulunmuş olduğu akvaryum cam, tül, plastik benzer biçimde balıkların birbirlerini görebileceği şeffaflıkta sadece karşı tarafa geçmeyeceği bir engelle ortadan ikiye bölünmelidir. Höylelikle dişimiz hazır değilse erkeğimizin onu öldürmesini engellemiş oluruz.

Akvaryumdaki suyun yüksekliği 10-15 santimetre olmalıdır. Çünkü adam devamlı yuvadan dökülen yumurtaları dipten alıp yeniden yüzeydeki yuvaya taşıyacaktır. Su yüksekliği fazla olursa bunu günlerce yapmaktan dolayı perişan olur. Suyun ısı 26-27 olmalıdır. Erkek su yüzeyini ağzıyla yaptığı köpüklerle doldurur.
Su yüzeyine su mercimekleri koyarsak yuvanın dağılmasını engelleyecektir. Ayrıca size bir tüyo daha söyleyeyim: Plastik bardağı uzunlamasına yarıdan kesip suyun üzerine çatı benzer biçimde yerleştirirseniz adam orada yuvanın dağılmayacağını bilmiş olduğu için köpükleri onun içine yerleştirecektir ve hakikaten de yuva dağılmayacaktır.

Dişi eğer ortadaki engelin kalkmasını ister benzer biçimde devamlı adamın tarafına doğru yüzerse dişimiz hazırdır. Erkeğin tarafının köşesi de köpükle dolduysa o köpükleri dağıtmadan aradaki engeli yavaşça kaldırmalıyız. Erkek ile dişi çiftleşmeye başlayacaktır. Erkek dişiyi sıkarak yumurtalarının dökülmesini sağlar. Her yumurta döküşten sonrasında dişi birkaç saniye hareketsiz kalır. Endişe etmeyin. Sonrasında sıkma işlemi onlarca kere tekrarlanır. Dişiden dökülen yumurtaları adam toplayıp köpükten yaptığı yuvaya koyar. Balıklarımızın yaşına gore yüzlerce yumurta yapabilirler. Çiftleşme işlemi bittiğinde adam yumurtaları sahiplenir ve dişiyi bir köşeye sıkıştırır. Dişi oradan ayrılamaz. O vakit çiftleşmenin sonlandığini anlayıp dişiyi çıkarmalıyız akvaryumdan. Yumurtalarımıza adam bakacaktır. 2-Üç gün içinde yumurtadan yavrular çıkar. Yavrular karınlıdır ve yüzemezler. Birkaç gün içinde yüzmeye başlarlar. Ç vakit da erkeğimizi akvaryumdan çıkaracağız. Burdan da şu sonucu çıkarıyoruz ki betta üretimi için minimum Ü akvaryum gerekiyor. Bu ilk başta. Sonrasında daha çok. Yavrular toz zerresi gibidir ve zor görülür. Yavruların karınları gidince yumurta sarısı, artemya(yiyebiliyorlarsa), kuru yem ile besleyebilirsiniz. Asıl mesele bettaların üremesi değil yavruların büyütülmesinde ve satışındadır. Yavruların büyütülmesi çok zor olsa gerek. Ancak satarken 1-2 lira verilmesi çektiğiniz sorunların aslabirine değmez. Betta splendens türüne 1-2 lira verilir. Halfmoon birazcık daha yüksektir sadece o da kesinlikle çektiğiniz sorunları karşılamaz. Ayrıca bettalar devamlı yüzlerce yavru veririr sadece siz devamlı yüzlerce yavru satamazsınız. Tuvalete de dökemeyeceğinize nazaran ya çevrenize armağan etmeniz gerekir ya da akvaryumcuya öldüm parasına vermeniz gerekir. Hasılı kelam betta üretimini kesinlikle para kazanma amacıyla yapmayın. Çünkü zor ve kazanmıştırrmayan bir iştir.

Bu arada dişi ile adam halfmoon çiftleştirdiğimizde çıkan yavruların hepsi halfmoon olmaz. Yarıya yakını halfmoon olur ötekiler splendens ya da plaket benzeri olur. Ayrıca anne ve baba aynı renkte bile olsa yavruların hepsi anne-baba renginde olmaz. Farklı renkler de çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>